úřední e-deska

menu

úvodní stránka
o obci Rudka
obecní symboly
zastupitelstvo
kontakty
GDPR
hospodaření obce
SDH Rudka
svazky obcí
knihovna
mateřská škola
naše akce
společenská kronika
fotogalerie
videa
naučná stezka
Poskytnuté informace dle zák. 106/1999
důležité odkazy
registr oznámení
elektronická podatelna
autor stránek

poslední akce

Kouzelník Katonas

Jihomoravské dožínky 2019

Repríza divadelního představení

Cyklovýlet

Sranda Match

Vavřinecká pouť

Návštěva v knihovně

Róčtí ochotníci
- O dvanácti měsíčkách...?

Hasičská soutěž
ve Veverských Knínicích

Hasičská soutěž
na Hlíně

Hasičská soutěž
v Újezdě

Zábavné odpoledne

  Zdravý den

Hasičské závody

Den matek

Vítání ptačího zpěvu

Návštěva divadla

Den Země

Exkurze starostů
ze Znojemska

Velikonoce

Výlov rybníka

Senior bez nehod

Společné technické školky

Skautský cestovatelský podvečer

Oslava MDŽ

Návštěva divadla

Dětský karneval

Obecní ples

Návštěva turistů
z Ivančic

Beseda o Rudce

Novoroční vycházka
k prameni Bobravy
 

 

 

naše akce - závody přes rybník

 


Závody přes rybník
Podle pamětníků se jel první závod v Rudce v r. 1934 a po celou dobu konání byli pořadateli místní hasiči. Kdo soutěž vymyslel, není zjištěno. Závod se konal velmi nepravidelně s většími či menšími přestávkami, poslední záznamy jsou uchovány až z konce 50. let. Víme např., že v r. 1958 a 1959 zvítězil místní borec Zdeněk Prokeš, jeho nejlepší a nikdy nepřekonaný čas byl 1 minuta a 42 vteřin. Tehdy ovšem pravidla připouštěla, že závodník může s kolem na lávce stát. Pamětníci vzpomínají na holiče Miloše Pokorného, který stál na místě více než tři minuty a dokonce si rozložil noviny. 
V roce 1960 se jel poslední závod před velkou - patnáctiletou - přestávkou. 


1960

Tento rok je zapsán v historii především výkonem Jaroslava Mayera ze Zbraslavi, který lávku přejížděl na motocyklu Pionýr. Spadl necelé čtyři metry před cílem. Po patnácti letech se jely dva závody za sebou - v roce 1975 a 1976. V obou zvítězil Dušan Němec z Rudky a jeho výkony jsou bezkonkurenční - lávku jezdil naprosto suverénně, měl více než šedesát přejezdů bez pádu. Kuriózní je skutečnost, že spadl až v závěru soutěže, kdy jako vítěz lávku přejížděl s vlajkou. 


1975


1975

Další závod se jel až po devíti letech - v roce 1985. Tehdy zvítězil Miloš Kožnar z Rudky, druhý byl Roman Hvězda z Domašova. Další umístění ani výsledky neznáme. V následujícím roce - 1986 - se jel závod opět. V tomto ročníku zvítězil Standa Studený z Říčan časem 61 vteřin, na druhém místě byl René Blažek z Rudky třetí Tomáš Kožnar, rovněž z Rudky. Poprvé v historii se zúčastnily i dívky - Jana Císařová z Rudky a Martina Křížová z Domašova. Martina byla dokonce velmi úspěšná, lávku přejela a svým časem se umístila na pátém místě. V tehdejší konkurenci 47 závodníků jistě výrazný úspěch. 
Lávka byla dlouhá 90 metrů, síla prken 2,5 cm a šířka proměnlivá od 14 do 27 cm, vedla nad vodou 30 cm, hloubka vody 2 metry. Kuriózní záznam: v r. 1986 spadl ze záchranného voru jeden záchranář - plavčík a vzápětí se ukázalo, že neumí plavat. Další hvězdou programu byl František Závodník z Říčan, který se vůbec nestrefil na prkno a do vody sjel rovnou ze startovního mola. 
Poslední závod v Rudce se jel 23. července 1989 a za celou historii se jel v Rudce celkem pětadvacetkrát! V tomto ročníku byl opět nejlepší Standa Studený z Říčan, lávku přejel dvakrát za sebou v časech 48 a 52 vteřin a získal věcnou cenu - radiopřijímač.
V posledních dvou závodech s místními pořadateli spolupracoval Vojtěch Polanský z Říčan jako komentátor a spoluorganizátor. Po dvou letech začal organizovat tyto závody v Říčanech pod názvem Říčanská lávka (od r.1999 Starobrněnská lávka Říčany). Lávku do svých letních programů zařazují populární osobnosti - přátelé a kolegové pořadatele, kteří zde nezřídka tráví část své dovolené. Na Lávku pravidelně jezdí Petr Nárožný, Pavel Zedníček, Ondra Vetchý, Pavel Nový, Baryn a Fretti z Manéže. Byli zde i Michal Suchánek a Richard Genzer, Roman Roy, Karel Loprais, mistr světa v jízdě na vysokém kole Josef Zimovčák či čtyřnásobný mistr světa Vladimír Vačkář. 
O závodech přinášejí informace všechny přední deníky, obrazové magazíny, rádia i TV společnosti. V současné době zajišťuje vlastní průběh závodů na sto lidí, všichni závodníci i personál jsou pojištěni péčí Kooperativy, je zajištěna lékařská služba a sanitka, spojení vysílačkami fy Mobilkom, dostatečné občerstvení pro cca 7 000 návštěvníků a akce přísně organizována. 
Video z posledního ročníku Lávky v Říčanech (ZDE)