Obecní symboly
Obecní pečeť
Z doby před polovinou 18.století pochází nejstarší obecní pečeť s opisem PECZET. DIEDINY. RVDKY. Jde o tzv. znakovou pečeť. Dělený španělský štít ve zdobené barokní kartuši s rolverky nese figury radlice, krojidla a obilného snopu, nejspíš přeloženého hráběmi (srov. vyobrazení ve VM-Ivančický okres, Brno 1904, s. 21 a nepřesný popis této pečeti na s. 22).
Nejrůznější zemědělská náčiní, podobně jako figury obilného snopu či klasů najdeme na většině starých vesnických pečetí a jejich seskupení náleží především v pozdním 19. století k těm skutečně nejběžnějším. I když v případě Rudky jde o pečeť starší, není důvod figury z její pečeti do budoucího znaku obce přebírat (její zemědělský charakter lze totiž symbolizovat i zelenou barvou). Důležitějším prvkem je bezesporu možnost uplatnění tzv. mluvícího znamení. Ve středověku se v trati „Prachová“ dobývalo stříbrná a ještě v polovině 19. století také železná ruda. Je tedy velmi pravděpodobné, že odtud pochází i jméno osady.
Znak a vlajka obce
Autor návrhu nových obecních symbolů Rudky, heraldik Miroslav J.V. Pavlů spojil motivy seskupení kopáče a hornických mlátků se symbolikou dlouhodobé církevní vrchnosti (opatská berla a růže jako jeden z mariánských atributů – na nejstarších pečetích konventu kláštera se objevuje výjev trůnící Madony s Jezulátkem). Zelená barva prezentuje v obecné rovině zemědělství a navazuje tak na výklad staré pečetě obce.